Members of Staff

A/Head of School

  • Ms Charmaine Elshout

Assistant Heads

  • Dr Rita Josepha Darmanin Ellul
  • Mr Saviour Dimech
  • Ms Christine Francalanza

Heads of Department

  • Ms Josienne Farrugia (Malti)
  • Ms Lilian Oliva Mifsud (English)
  • Ms Charmaine Zammit (Art)

Subject Teachers

Arabic:

  • Ms  Geraldine Borg Cini

Art:

  • Ms Denise Muscat
  • Ms Sarah Vella
  • Ms Charmaine Zammit

Design & Technology:

  • Ms Lyanne Gauci
  • Ms Tracy Sciberras
  • Mr Daryl Zammit

English:

  • Mr Jesmond Bonnici
  • Ms Caruana Donnalise
  • Ms Maria  Cutajar
  • Ms Lindsay  Dimech
  • Ms  Estelle Duca
  • Mr Stefan Zammit

French:

  • Ms Ingrid Sciberras Bray

Geography:

  • Mr Emanuel Grech
  • Ms Michelle Vella

German:

  • Ms Elizabeth Cuschieri
  • Ms Nadine Vella Sammut

History:

  • Ms Mariana Grech
  • Ms Romina Powell

Home Economics:

  • Ms Beverly Micallef
  • Ms Marielle Zambuto Gatt

ICT:

  • Ms Christine Grech

Italian:

  • Ms Rosemarie Callus Loddo
  • Ms Berenice Parella
  • Mr Edward Spiteri
  • Ms Sarah Vella
  • Ms Josephine Zagami
  • Ms Fiorella Zammit

Maltese:

  • Ms Antonella Callus Bouvett
  • Ms Alexia Debono
  • Mr Aurele Gafa
  • Ms Raisa Mifsud
  • Ms Pamela Spiteri

Maths:

  • Ms Stephanie Borg
  • Ms Vanessa Cauchi
  • Ms Marvic Francalanza
  • Ms Veronica Galea Schembri
  • Mr Stephen Gauci
  • Ms Ruth Scicluna

Music:

  • Mr Ugo Buhagiar
  • Mr Charles Mizzi

PE:

  • Mr Benjamin Darmanin
  • Mr Dylan Darmanin
  • Mr Keith Micallef
  • Mr Andy Pace

PSCD:

  • Ms Amanda Bezzina
  • Ms Maria Pia Galea
  • Ms Alexia Pisani
  • Ms Ritienne Saliba

Religion:

  • Mr Josef Balzan
  • Mr Ivan Gulia
  • Ms Alexia Pisani

Science:

  • Ms Simone Abdilla
  • Ms Elaine Bezzina
  • Ms Sacha Cassar (Science & Biology)
  • Ms Elysia Ellul Micallef
  • Ms Lucia Sammut

Social Studies:

  • Ms Alexia Camilleri Nappa

Spanish:

  • Ms Amanda Zahra (Spanish/Health & Safety)

Librarians:

  • Ms Elaine Bezzina
  • MrJesmond Bonnici
  • Ms Michelle Vella

Technicians

  • Mr. John Galea – Technical Officer
  • Mr. Dennis Desira – Assistant Technical Officer
  • Ms. Valerie Muscat – Technical Officer
  • Mr. Ivan Pace – Assistant Technical Officer

Learning Support Assistants

  • Ms Bezzina Jane
  • Ms Bonnici Raissa
  • Mr Borg Russell
  • Mr Briffa Mark
  • Mr Cachia Aaron
  • Ms Camenzuli Dimech Claudette
  • Ms Cauchi Nicolette
  • Ms Cauchi Rita
  • Ms Coleiro Kelly Anne
  • Ms Ellul Josephine
  • Mr Farrugia Franklin
  • Ms Galea Karen
  • Ms Grima Kathleen
  • Ms Hili Lucienne
  • Ms Hussain Sarah
  • Ms Inguanez Karen
  • Ms Plum Sabrina
  • Ms Scicluna Elainy
  • Mr Spiteri Justin
  • Mr Spiteri Joseph
  • Ms Vella Jeanette
  • Ms Vella Katia
  • Ms Xuereb Angela
  • Ms Zammit Joanne Carista
  • Ms Zammit Darlene

Clerical Staff

  • Ms Josianne Simiana (School Secretary)
  • Ms Patricia Farrugia (Clerk)
  • Ms Marvic Debono (Clerk)
  • Ms Mary Carmen Cauchi (Office Support)

Support Staff

  • Mr Saviour Azzopardi
  • Mr Vincent Bonnici
  • TF Services

Leave a Reply